Poradnik dla firm – jak zapewnić sobie stałe i niedrogie dostawy energii?

Rosnące ceny prądu stały się dużym wyzwaniem dla wielu firm. Podwyżki odczuły mniejsze i większe przedsiębiorstwa z wielu branż. Czy istnieje sposób na obniżenie kosztów energii? Zapraszamy do lektury!

Jak obniżyć koszty energii?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, w jaki sposób obniżyć rachunki za prąd i gaz. Najprostsze wydaje się ograniczenie zużycia, jednak warto też rozważyć rozwiązanie, jakim jest zmiana dostawcy prądu. Mogą z niego skorzystać zarówno mniejsze, jak i większe firmy z różnych branż. By faktycznie móc zredukować koszty, krok ten powinien być dobrze przemyślany. Warto też zastanowić się, jak zmienić dostawcę gazu.

Na co zwracać uwagę przy zmianie dostawcy prądu?

Wybierając firmę, która dostarcza prąd dla firm, należy zwrócić szczególną uwagę na szereg kwestii. Przede wszystkim dostawca prądu powinien zapewniać wysoki poziom bezpieczeństwa i być wiarygodnym podmiotem. W jego weryfikacji pomocne mogą okazać się opinie obecnych klientów.

Oczywiście kluczowe znaczenie zdają się mieć proponowane stawki, jednak przy zawieraniu umowy trzeba uwzględnić też inne czynniki. Chodzi tu m.in. o czas jej trwania, warunki ewentualnego wypowiedzenia bądź przedłużenia, formę naliczania płatności, rabaty, a także koszty jej rozwiązania. Analogicznie należy postępować, jeżeli chodzi o gaz dla firm. Wielu przedsiębiorców szuka oszczędności również na tym polu.

Warto celować w ekologiczne rozwiązania

Poszukując tańszych źródeł energii, nie można pomijać aspektu ekologicznego. Szczególnie w kontekście licznych zagrożeń dla środowiska naturalnego. Dlatego coraz większego znaczenia nabiera redukcja śladu węglowego w firmie, czyli emisji do atmosfery gazów cieplarnianych. Ważne jest tu dążenie do osiągnięcia lepszej efektywności energetycznej, a także odpowiedni wybór dostawcy energii. Należy celować w podmioty wdrażające proekologiczne rozwiązania. Ponadto coraz więcej firm decyduje się na odnawialne źródła energii. Wymagają one pewnej inwestycji. W dłuższej perspektywie czasowej jest to jednak opłacalne rozwiązanie.