Pakiety medyczne w przedsiębiorstwach jako benefit dla pracowników

Dostępność usług medycznych w ramach NFZ nierzadko jest utrudniona, a na wizytę do wybranych lekarzy czeka się czasami wiele miesięcy. W związku z tym wśród pracowników bardzo doceniane są pakiety medyczne w niepublicznych sieciach.

Prywatna opieka lekarska. Czy to się opłaca?

Szerokie grono pracowników zastanawia się, czy opłaca się korzystać ze świadczeń niepublicznych placówek oferujących opiekę medyczną, tym bardziej że służbowe pakiety medyczne uważa się za normę. Dużą zaletą tego rozwiązania jest to, że możliwość umówienia się do większości specjalistów oraz diagnostyki w niepublicznych placówkach zagwarantowany jest niemal natychmiast, podczas gdy w państwowych placówkach czeka się na nie długie miesiące.

Co więcej szerokie grono medyków realizuje swoje usługi zarówno na narodowego funduszu, jak i w prywatnych gabinetach, w związku z czym zakres porad jest porównywalny w obu przypadkach. Dodatkowo zapisując się na niepubliczną konsultację, możemy spodziewać się poświęcenia nam większego zainteresowania. W państwowych placówkach, z uwagi na dużą liczbę pacjentów nie zawsze jest to możliwe.

Czy zakład pracy ma obowiązek zagwarantować niepubliczny abonament medyczny?

Abonament medyczny dla personelu nie leży w obowiązku zakładu pracy. Jest to bowiem dodatkowe udogodnienie, wynikające z kondycji przedsiębiorstwa. Pracodawca może w całości regulować płatności za pakiet medyczny bądź jedynie częściowo. Osoby na etacie mają przeważnie zapewnioną możliwość wybrania dogodnego dla nich pakietu.

Opieka medyczna dla rodziny pracownika

Organizacja, która gwarantuje swoim podwładnym niepubliczną opiekę lekarską, przeważnie proponuje również możliwość ujęcia w niej ich bliskich. Z usług może wtedy korzystać partner oraz dzieci. Konieczna jest tu ponadprogramowa, regularnie uiszczana opłata, jednak taka opcja zdecydowanie lepiej kalkuluje się niż opłacanie za każdym razem niepublicznych porad.

Członkowie rodziny zatrudnionej osoby mogą korzystać z tych samych usług co on, jako że wybiera się wówczas jeden abonament, rodzinny bądź partnerski. Prywatna opieka lekarska gwarantuje większe bezpieczeństwo, szczególnie w obliczu ówczesnych warunków epidemiologicznych.