Bez dobrego sprzętu nie ma koncertu

Organizacja różnego gatunku wydarzeń muzycznych to niebanalne planistyczne przedsięwzięcie. By zabawa się powiodła animator musi zadbać nie tylko o atrakcyjny program, lecz też przyzwoite nagłośnienie. Mimo iż nagłośnieniowcy są nieraz niedoceniani, to absolutnie dzięki nim publiczność może w pełni radować się muzyką. Jakim sposobem im to wychodzi? Z czego korzystają fachowcy?

Ekwipunek, który składa się na nagłośnienie koncertowe to na przykład kolumny i subwoofery. Zależnie od powierzchni, na jakiej ma miejsce koncert, powinny mieć stosowne rozmiar i moc. Im większy koncert tym bardziej profesjonalny sprzęt winien zostać zastosowany. Zawodowcy wiedzą w jaki sposób zestroić konkretne elementy, żeby jakość dźwięku była perfekcyjna, a zużycie zasilania symetrycznie rozłożone. To wyjątkowo istotne odnośnie sal koncertowych, jakie są użytkowane niejednokrotnie podczas tygodnia, przy różnorodnych wydarzeniach. Właściwy sprzęt to inwestycja na długie lata.

Nieco odmiennie sytuacja wygląda w wypadku mniejszych sal czy też imprez na otwartej przestrzeni. W tym wypadku niejednokrotnie nagłośnieniowcy decydują się na nagłośnienie mobilne. W dzisiejszych czasach na rynku dostępnych jest sporo kompletów, jakie można przystosować do określonych wymagań – skromnych występów i pikników na otwartej przestrzeni. Ten wariant jest przede wszystkim wykorzystywany przez grupy, które grają w różnorodnych pomieszczeniach i chcą mieć gwarancję, iż przygotowanie techniczne jest prawidłowe. Komplet mobilny posiada nagłośnieniowe systemy liniowe, mikrofony przewodowe lub bezprzewodowe i nie potrzebuje elektryczności. Doskonale służy w każdej okazji.

Mówiąc o nagłośnieniu nie sposób oczywiście nie nadmienić o mikrofonach. Przecież to z nich brzmienie dociera do głośników i publiki. Mikrofon wokalny musi prawidłowo zbierać głos gwiazdy, abstrahując od jego ruchliwości oraz akompaniamentu. Kompetentny nagłośnieniowiec przeważnie posiada w pod ręką kilka typów, jakie potrafi dostroić do rozmiaru wydarzenia oraz osoby występującej. Znajomość wyposażenia umożliwia mu również bezbłędnie zsynchronizować ze sobą różne warianty, przykładowo mikrofon do instrumentów dętych z mikrofonem chóru. To jego fach powoduje, iż współbrzmienie jest odpowiednie.

Wiedza i praktyka technika, w połączeniu z odpowiednim sprzętem to metoda na owocny koncert. Ukontentowana widownia z pewnością powróci. Poza tym zapewnienie artystom możliwości pracy na sprzęcie wysokiej jakości, utwierdza ich ufność i nakłania do dłuższej kooperacji. Są rzeczy, których nie sposób nabyć, jednak inwestycja w należyty sprzęt jest w stanie pomóc je osiągnąć.