Ratownicy medyczni, zalety i wady pracy w karetce

Fach ratownika medycznego jest z jednej strony niezwykle interesujący, z drugiej jednak ma swoje wady. Ratownicy medyczni są na pierwszej linii gdy potrzeba nieść pomoc poszkodowanym w wypadkach i często od ich pracy zależy życie wielu osób. Do bycia ratownikiem potrzebne są zarówno właściwe wykształcenie, lecz także cechy charakteru, umożliwiające szybkie podejmowanie poprawnych decyzji pod dużym obciążeniem psychicznym.

Ratownicy medyczni pracujący w karetkach muszą umieć obsługiwać różny sprzęt, będący na wyposażeniu ambulansy. Mogą to być względnie proste urządzenia jak np. alkomaty, chociaż te stosowane w kontekstach medycznych są jednak bardziej wyrafinowane niż np. alkomaty policyjne. Wyposażanie ambulansów składa się jednak z licznych o wiele bardziej skomplikowanych urządzeń. Oprzyrządowanie ambulansów to zarówno urządzenia monitorujące kluczowe parametry życiowe ofiary jak dla przykładu EKG czy monitor oddechu, ale również sprzęty typowo ratunkowe jak defibrylatory czy koncentratory tlenu. Ratownik musi potrafić pod presją czasu podjąć właściwą decyzję których aparatów użyć i trzymając nerwy na wodzy właściwie je obsługiwać.

Zarobki ratowników medycznych nie są najwyższe nawet jeśli jedynie porównamy je ze średnią krajową. W 2021 roku największa stawka wynosiła 4700 PLN brutto, a najpopularniejsza mniej więcej 3900 PLN. W tym samym roku średnia wypłata w kraju wynosiła 5900 PLN brutto. Od razu więc widać, że praca ratownika, nie jest najbardziej intratnego. Należy też wspomnieć tutaj o formie zatrudnienia – spora część ratowników medycznych jest zatrudnionych na tzw. B2B. Oznacza to tyle, że ratownik jest ,,prezesem” we własnej firmie i jedynie wynajmuje pracownika – siebie – pracodawcy. Powodem takiego układu jest niechęć firm do uiszczania składek do ZUS oraz oszczędzanie w innych strefach związanych z pracownikami. Można w ten sposób zmniejszyć różnicę między pensją netto a brutto, niestety stawia to pracownika w bardzo niekorzystnej pozycji, gdyż nie jest on chroniony Prawo Pracy.

Stanowi to poważny problem, szczególnie w pracy gdzie od decyzji człowieka może zależeć kogoś życie lub zdrowie. W przypadku gdy ratownik pomyli się otwiera to drogę do roszczeń ze strony osoby poszkodowanej. W sytuacji kiedy ratownik jest zatrudniony na umowie o pracę, odpowiedzialność cywilna jest po stronie pracodawcy. Ponadto pracodawcy poszukując kolejnych oszczędności doprowadzają do tak zadziwiających sytuacji jak oczekiwanie, że ratownik będzie miał własne wyposażenie na przykład jednorazowe rękawiczki nitrylowe. Znane są też przypadki kiedy ambulansy miały na wyposażeniu tylko rękawiczki lateksowe, które czasem powodują uczulenie i ratownicy musieli dokupować rękawiczki nitrylowe samemu.

Podsumowując, praca ratownika medycznego, stawia dużo wyzwań, a jednocześnie nie odwdzięcza się korzystnymi warunkami finansowymi.