Ile kosztuje budowa własnego garażu?

Przechowywanie auta w zamkniętym pomieszczeniu ma oczywiste atuty. Oprócz tego, że chroni nas to przed kradzieżą, a przynajmniej zmniejsza jej szanse powodzenia, rozwiązanie to zatroszczy się również o nasz pojazd i da mu dłuższe życie. Możemy zdecydować się na lokalny garaż, parking strzeżony – ten ochroni samochód jedynie przed kradzieżą, lub coraz bardziej dostępne parkingi podziemne. Dobrym pomysłem może się okazać wybudowanie własnego garażu na prywatnej posesji. Jaki jest koszt takiej inwestycji i czy faktycznie warto to rozważyć?

Warto zacząć od dobrego zaplanowania budżetu. Samą budowę oczywiście zaczniemy od zaprojektowania budynku, natomiast najpierw warto zweryfikować, czy w ogóle chcemy się za to zabrać. Aby dobrze oszacować koszty, oprócz ceny architekta, najważniejszym elementem będą materiały do budowy inwestycji, jak i praca fachowca,. Trzeba także zorientować się w opłatach administracyjnych, urzędowych itd. Dowiedz się dokładnie ile będzie kosztować roboczogodzina, i ile faktycznie ich potrzeba. W temacie zakupu materiałów – pamiętaj o podwyżkach i inflacji. Może to zwiększyć koszt nawet o 1/3 początkowo planowanej inwestycji.

Zerknij dla dodatkowych informacji i inspiracji - https://www.modernconcrete.pl/blog/

Dobrą praktyką jest sprawdzenie cen różnych producentów i dystrybutorów. Może się okazać, że ten sam beton architektoniczny w różnych miejscach może być nawet o 20% tańszy! Nie ma to większego znaczenia, jeśli potrzebujemy go niedużo, jednakże przy większych ilościach możemy sporo zaoszczędzić. Wszystko zależy od projektu – czyli powierzchni i funkcjonalności garażu, może być tak, że nasze potrzeby odbiegają od standardów, bo planujemy np. urządzić tam także mini warsztat.

Sporym kosztem będzie także posadzka w garażu. Przede wszystkim musimy pomyśleć o materiale niezwykle trwałym i odpornym na ścieranie. Dobrym rozwiązaniem w tej materii będę płytki betonowe, zobacz tutaj. Niecodziennym, aczkolwiek dobrym pomysłem, mogą być także płyty tarasowe betonowe, dlatego że z założenia mają one wytrzymać trudne warunki atmosferyczne, więc są rozwiązaniem solidnym. I choć dotyczy to podłogi we wnętrzu – bramę garażową otwieramy często i regularnie – zatem podczas bardzo mroźnych zim aspekt ten może mieć spore znaczenie.

Jeśli tylko garaż ma Ci posłużyć do czegoś więcej niż zabezpieczenie auta przed zmienną pogodą, ale również być niejako warsztatem, a ty jesteś specem od naprawiania aut, jeśli tylko przestrzeń ci na to pozwoli – zainwestuj w kanał samochodowy do własnych potrzeb. I choć to jedynie niedużych rozmiarów powierzchnia, do której prowadzą po prostu schody z betonu architektonicznego, wymaga to dodatkowych środków finansowych. Z drugiej jednak strony będziesz w stanie zaoszczędzić na wizytach u mechanika.