Praca z domu – czy to się opłaca?

Kryzys wywołany pandemią COVID-19 sprawił, że praca zdalna stała się w licznych firmach normą. Upowszechniły się także powierzchnie biurowe elastyczne. Home office jawi się jako doskonała opcja dla normalnego systemu. Realizowanie obowiązków służbowych z miejsca zamieszkania często jest jednak o wiele trudniejsze, niż się wydawało.

W jaki sposób praca zdalna wpływa na nasze samopoczucie?

Home office ma swoje silne i słabsze strony. Istotne jest to, że nie tracimy czasu na przemieszczanie się, a pracę wykonujemy w bardziej przyjaznych warunkach – w domowym zaciszu. Z drugiej strony szerokiej grupie osób wykonujących obowiązki zawodowe w domu marzą się kabiny akustyczne do biura, zwłaszcza jeśli pracę utrudniają inni domownicy.

Świadcząc pracę, ograniczamy również relacje ze kolegami z pracy, co może niekorzystnie wpływać na nasze samopoczucie. Ponadto home office może niewłaściwie odbić się na kondycji organizmu. Możemy wykonywać raportów w łóżku bądź leżąc na kanapie z notebookiem na kolanach. Nieprawidłowa pozycja odbija się na narządach ruchu, wywołując dolegliwości bólowe kręgosłupa, ramiom lub szyi. Jak zatem zorganizować home office?

Organizacja miejsca pracy w domu

Aby praca zdalna przynosiła pożądane rezultaty, warto zorganizować w mieszkaniu specjalną przestrzeń służbową. Oczywiście nie będzie ona tym samym, co sala konferencyjna w centrum Wrocławia, ale wystarczy zadbać o parę detali, aby urządzić przyjazny home office, głównie o zapewniające komfort krzesło i dopasowane pod względem wysokości biurko bądź stół.

Ważna jest także dbałość o przestrzeganie ustalonego planu. Praca zdalna stwarza sposobność odkładaniu obowiązków na później, jednak nie jest to korzystne rozwiązanie. Dobrze jest zatem ustalić określone przedziały czasowe na pracę, nie zapominając przy tym o niedługich chwilach na odpoczynek.

Alternatywy dla pracy z domu. Praca łączona a może biuro elastyczne?

W obliczu intensywnie dokonujących się przemian gospodarczych, a także w sektorze zatrudnienia, dla wielu organizacji długoterminowy wynajem przestrzeni biurowej zdaje się być ryzykownym krokiem. Interesującą alternatywą dla tradycyjnego najmu przestrzeni roboczej są biura elastyczne. Umowa na ich użytkowanie zawierana jest na krótszy okres, w zależności od potrzeb danej firmy.

Szeroka grupa organizacji z powodu pandemii wprowadziła łączony model pracy. Opiera się on na łączeniu pracy z domu i pracy stacjonarnej. Dużą powszechnością cieszy się też rozwiązanie, jakim jest biuro na godziny we Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku i wielu innych miastach Polski. Wybór najkorzystniejszego dla przedsiębiorstwa modelu pracy zależy od przedmiotu jej działalności, wielkości oraz funduszu, jakim rozporządza.

Sprawdź także: Skąd brać pieniądze na pasję podróżowania?

Tags: